Jak zostać coachem?

Coaching to niezwykła profesja. To więcej niż zawód i sposób na zarabianie pieniędzy. Coaching zmienia. Każde spotkanie z Klientem przypomina o tym, co ważne w życiu. Coaching uczy. Daje radość bliskiego kontaktu.

Możesz być coachem na pełen etat albo traktować coaching jak uzupełniające źródło dochodów.
Coaching może być dla Ciebie misją, pasją, altruizmem albo przedmiotem badań naukowych.
Możesz pracować z konkretna osobą, grupą lub zespołem.

Warto być coachem. Fajnie nim być.

Jak nim zostać?


1. Znajdź sobie coacha. Zobacz, jak coaching działa. Trudno przekonać innych do tej metody wsparcia, jeśli wcześniej samemu nie doświadczyło się jego siły.

2. Wybierz się na jakieś wprowadzające szkolenie z coachingu. Zobacz, czym jest coaching. Sprawdź, czy go czujesz. Ale bądź czujny, czasem trzeba chwili, dystansu, aby się do niego przekonać i uwierzyć, że jest dla Ciebie. Ja odkrywałem go dwukrotnie.

3. Znajdź pierwszego Klienta. Nie powinno być to trudne. Jeśli szkolenie, które wybrałeś było dobre, już po dwóch dniach pracy z dobrym trenerem-coachem powinieneś posiadać podstawowe umiejętności, które pozwolą Ci testować coaching w praktyce. Uwaga! Ukończenie 2-dniowego szkolenia nie uprawnia Cię do tego, aby nazywać się coachem!

4. Zdecyduj się na dłuższy kurs lub szkołę coachingu. Przeanalizuj programy i przygotowanie prowadzących. Poszukaj opinii o szkole, zanim zdecydujesz się na jakąś konkretną. Wybierz taką, która oferuje superwizje oraz kończy się egzaminem i certyfikatem. Sprawdź, kto Cię będzie uczył coachingu. Można być dobrym coachem i jednocześnie kiepskim nauczycielem coachingu.

5. Szukaj Klientów i praktykuj. Praktykuj. Praktykuj. To jedyna i najlepsza droga. Coachingu nie nauczysz się z książek.

6. Rozważ możliwość przyłączenia się do jakiejś organizacji zrzeszającej coachów. Po pierwsze będziesz miał możliwość poznać ciekawe osoby z branży, zbudować kontakty i uczyć się od innych. Przynależność do organizacji coachingowych zwykle daje różne korzyści. W oczach Klientów to także większa wiarygodność.

7. Poddaj się akredytacji. To okazja uzyskania informacji zwrotnej i potwierdzenie zakończenia pewnego etapu rozwojowego. To swego rodzaju znak jakości.

8. Systematycznie poddawaj się superwizji. To tak naprawdę rozwija najbardziej. Szczególnie to jest ważne, gdy nie masz okazji pracować w zespole z innymi coachami.

9. Ucz się. Poznawaj nowe metody, narzędzia, techniki. Czytaj książki. Uczęszczaj na szkolenia.

10. Zadbaj o sprzedaż i promocję swoich usług. To, co decyduje o sukcesie, to nie tylko umiejętności coachingowe, ale też umiejętności biznesowe.

  10,5. Dbaj o własną motywację. Poszukaj dla siebie mentora. Niech ktoś, kto ma większe doświadczenie coachingowe wspiera Cię w Twojej drodze. To pozwala znacznie skrócić czas i zmniejszyć liczbę popełnianych błędów.


Jeśli chciałbyś jeszcze o coś zapytać, to napisz do mnie:

  • Mój profil na Facbook.com - link
  • Mój profil na Google+ - link
  • Mój profil na LinkedIn - linkMogę Ci pomoc w tym, abyś stał się profesjonalnym coachem:

  • przygotowuję do akredytacji International Coach Federation na poziomie ACC oraz do akredytacji Izby Coachingu
  • pomagam rozpocząć funkcjonowanie na rynku szkoleniowym i coachingowym
  • wspieram w budowaniu wizerunku profesjonalnego coacha
  • w indywidualnych programach wspieram rozwój kompetencji coachingowych
Pierwsza konsultacja i sesja diagnostyczna za darmo!
Skontaktuj się ze mną i sprawdź, w czym Ci mogę pomóc:
  • Mój profil na Facbook.com - link
  • Mój profil na Google+ - link
  • Mój profil na LinkedIn - link


Popularne posty z tego bloga

Karty coachingowe

Pogłębianie w sesji coachingowej